Codzienna dyscyplina kształtuje wolę i charakter dziecka. Bez niej nie można wyobrazić sobie dobrego wychowania. Szczególnie istotne jest to w pierwszych latach życia dziecka. Dlatego rodzice i nauczyciele powinni w tym okresie trzymać się pewnych sprawdzonych sposobów na wzmocnienie woli dziecka. Poniżej 9 ważnych reguł postępowania.
1. Nie wyręczaj dzieci. Wychowanie nadopiekuńcze, "pod kloszem", jest szkodliwe między innymi z tego powodu, że nie uczy samodzielnego podejmowania decyzji. Jeśli wszystkie prace wykonujemy za dziecko ono nigdy nie dowie się co to wolny wybór i nie będzie umiało panować nad wolą.
2. Pamiętaj o dyscyplinie. Bądź konsekwentny w swoich decyzjach wychowawczych. Podjęte sankcje czy kary powinny być skutecznie egzekwowane.
3. Zwalczaj roztargnienie. Wolę najczęściej kształtuje się w małych sprawach. Jeżeli dziecko przerywa wykonywane zajęcie, np. ubieranie bądź porządki, przypomnij mu co właśnie robi. Najlepiej w takich przypadkach wyznaczyć czas na wykonanie zadania. Z podobnych przyczyn należy dbać o staranne mówienie, regularne odrabianie lekcji itp.
4. W związku z powyższym - kształtuj cnoty moralne, takie jak np. punktualność, pracowitość, cierpliwość, wytrwałość itp. Uformowana cnota sprawia, że wola w pewnym sensie przyzwyczaja się do wykonywania dobra i człowiek nie musi już za każdym razem walczyć ze swoją słabością z taką determinajcją, jak wcześniej.
5. Limituj przyjemności. Wolę osłabia wszelkie dogadzanie własnym słabostkom. Dlatego warto ograniczyć słodycze, gry i filmy. Zrezygnować z kupowania niepotrzebnych prezentów.
6. Wprowadź zasadę odmówienia sobie jednej rzeczy w ciągu każdego dnia.
7. Staraj się hartować dziecko (oczywiście z zachowaniem zasad zdrowego rozsądku).
8. Dbaj o wypoczynek i regenerację sił podopiecznych; wycieńczenie fizyczne osłabia także siły duchowe.
9. Pamiętaj o wzmacnianiu motywacji dziecka, np. przez powtarzanie pewnej sentencji moralnej czy rozwój formacji duchowej. Wiara ma ogromny wpływ na sferę motywacyjną.
Już tych kilka wskazówek stosowanych konsekwentnie pomoże w uformowaniu silnej woli dziecka, która nieodzowna jest w życiu. Szczególnie istotna jest zaś w wieku dojrzewania, gdy wpływ grupy rówieśniczej na dorastające dziecko jest bardzo duży. Bez niej nie przeciwstawi się ono wpływowi kolegów.
Literatura:
Jennifer Macon-Steele, “Porady na poprawienie woli dziecka" (za stroną internetową Asocciated Contend).
Stephen Mills, "Jak doskonalić silną wolę?" (za stroną internetową Rat Race Trap).
Dariusz Zalewski, "Wychować człowieka szlachetnego", Lublin 2003,2006.